Zapraszamy na nasz profil!

Archiwa

Archiwum wpisów

Świąteczne emocje

            Zbliżają się Święta Wielkanocne. Dla wielu z nas będzie to czas spędzony w domu samotnie lub w niewielkim gronie rodzinnym. Bez żadnych wyjazdów i odwiedzania przyjaciół, dziadków itd. Wiadomo, że jest to czas, który określany jest jako bardzo radosny z wielu względów, między innymi religijnych (dla wielu osób), pogodowych. Wiosna jest uważana za najbardziej pozytywną porę roku, kiedy wszystko na nowo się rodzi i rozkwita.

            Jednak najważniejszym aspektem psychicznym i psychologicznym każdego z nas jest to, żeby nie udawać w tym bardzo trudnym dla każdego okresie. Pomimo tego, iż sytuacja świąteczna wymaga od człowieka radowania się, to dajmy sobie przyzwolenie na momenty smutku, nostalgii. Nakryjmy pięknie do stołu, ubierzmy się odświętnie, celebrujmy wspólne spożywanie posiłku. Zadbajmy o dobrą atmosferę, a jeśli dopadnie nas chwila smutku, nie brońmy się przed nim. Mamy do niego prawo. Pobądźmy z nim przez chwilę.

            Spędźmy te dni na rozmowach z rodziną. Pamiętajmy o kontaktach telefonicznych z osobami starszymi, które nie używają nowoczesnych technologii komunikowania się. Im jest szczególnie trudno. Obejrzyjmy optymistyczne filmy lub posłuchajmy ulubionych audycji. Niech dzieci zadzwonią do swojej babci lub dziadka, albo cioci, wujka. Może warto przypomnieć najmłodszym o dawnych tradycjach i zwyczajach wielkanocnych w naszym kraju. Porozmawiać z dziadkami lub poszukać informacji w Internecie. Nie skupiajmy się na czytaniu, czy oglądaniu wiadomości, ograniczmy je do niezbędnego minimum.

A na koniec możemy wspólnie z dziećmi upiec i udekorować babę wielkanocną lub mazurka, zrobić zdjęcie i pochwalić się nimi krótko po tym jak sytuacja na świecie, a przede wszystkim w naszym kraju wróci do normy. Wypróbujmy stary rodzinny przepis na potrawę wielkanocną, skonsultujmy się telefonicznie w tej sprawie z mamą czy babcią, na pewno będzie im miło, że mogą służyć pomocą.

            Bądźmy w te święta blisko mimo wszystko. Życzę wszystkim oczywiście zdrowych Świąt Wielkanocnych, bądźmy sobą!

 

Opracowanie: Marta Habrzyk- psycholog, socjoterapeuta

Comments are closed.