Zapraszamy na nasz profil!

Archiwa

Archiwum wpisów

NAJMŁODSZE PRZEDSZKOLAKI NA BASENIE

NAJMŁODSZE PRZEDSZKOLAKI NA BASENIE”

Minęły dwa miesiące od rozpoczęcia roku szkolnego. Większość dzieci coraz chętniej uczęszcza do przedszkola. Z radością biorą też udział w zajęciach na basenie. Aktywnie uczestniczą w proponowanych zabawach, ożywiają się, często nie chcą wyjść z wody. Zajęcia z 3-latkami mają charakter zabawowy. Ich celem jest przede wszystkim oswojenie dzieci z wodą, swobodne poruszanie w niej oraz okazywanie radości z kontaktu z wodą. Często towarzyszą nam zabawy, takie jak: „Jedzie pociąg z daleka”, „Kółko graniaste”, „Balonik” – znane dzieciom z przedszkola. W celu uatrakcyjnienia zabaw wykorzystujemy różnorodne zabawki i przybory. Mimo, że zajęcia mają charakter zabawowy, to wplatamy w nie ćwiczenia przygotowujące do nauki pływania. Są to np.:

  • ćw. oddechowe ( dmuchanie na wodę, dmuchanie pod wodą – robienie tzw. bąbelków, dmuchanie na małe piłeczki, itp. ),

  • próby zanurzania głowy pod wodę, ochlapywanie twarzy i głowy,

  • ćwiczenia wypornościowe – leżenia na grzbiecie z makaronem lub z asekuracją instruktora, próby leżenia na piersiach z makaronem.

Zajęcia na basenie są dla nas ważnym elementem wspierania rozwoju Państwa pociech. Oddziaływują one na organizm w wielu płaszczyznach: zdrowotnej, emocjonalnej i społecznej. Rozwijają koordynację ruchową, korelują wady postawy, hartują, zmniejszają napięcie mięśniowe, usprawniają wydolność krążeniowo-oddechową, uczą panowania nad emocjami, pomagają pokonywać lęki i nieśmiałość, uczą dyscypliny i współdziałania w grupie, a przede wszystkim zapewniają relaks i wspaniałą zabawę.

Dlatego też ogromnie cieszy nas duża frekwencja maluszków podczas zajęć na basenie. U dzieci, które chodzą systematycznie już widać postępy i przyrost nowych umiejętności. Wszystkie dzieci wchodzą do wody, coraz pewniej się w niej poruszają, biorą udział w zabawach grupowych i indywidualnych.

Dzieci, które mają jeszcze lęki przed wodą, prosimy zachęcać do udziału w zajęciach na basenie. Zdarza się bowiem tak, że dziecko idąc na basen popłakuje, a gdy wejdzie do wody, ożywia się i doskonale bawi. Nie mówmy zatem dziecku: „jeśli nie chcesz, to nie pójdziesz na basen”. Przeciwnie, powiedzmy: „idź, będzie fajnie”. Bo tak jest podczas zabaw w wodzie. Przekonać się będzie można o tym już w najbliższym czasie, podczas zajęć otwartych, na które serdecznie Państwa zapraszamy.

 

Karina Golczyk

Comments are closed.