Zapraszamy na nasz profil!

Archiwa

Archiwum wpisów

Dzieci fotografują

„Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić , aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali” – Don McCullin

 

„Zdjęcie to wyrażanie wrażeń. Jeżeli piękno nie będzie istnieć w nas samych, to jak w ogóle będziemy mogli je zauważyć”? Ernst Haas

 

 

                Fotografia, to coś znacznie więcej niż tylko technika. To magia. Możliwość zapisu na matrycy ulotnych chwil, często także emocji. Właśnie dzięki fotografii możemy wracać do momentów z przeszłości, możemy oglądać wydarzenia, które nigdy już nie wrócą.

               Dzieci z grupy VI co czwartek przynoszą własne aparaty fotograficzne, by nabywać, na początek, umiejętności technicznych związanych z obsługą aparatu. Dalszy, kolejny etap poznawania tajnik fotografii związany będzie z chwytaniem ulotnych chwil, pokazywaniem nastroju, emocji, piękna. 

                Starszacy potrafią uruchomić swój aparat, oglądać zdjęcia, kadrować przez wizjer lub na monitorze. Nauczyły się „łapać” ostrość. Poznały kilka programów tematycznych: makro i portret. Dzieci układały jesienne kompozycje i fotografowały je w trybie makro. 

                  Niezwykle ważne w fotografii jest światło. Podczas zabaw fotograficznych dzieci wykonywały portrety kolegów wykorzystując naturalne światło zza okna, ostre światło słoneczne podczas spacerów, lampę błyskową, a także wykonywały zdjęcia w miejscach mało oświetlonych lub wręcz ciemnych. Zadaniem dzieci było określenie kierunku padania światła oraz jego natężenie. Przedszkolaki potrafią już nazwać zdjęcia zbyt jasne jako prześwietlone oraz wskazać zdjęcia niedoświetlone, zbyt ciemne.

                         

 Oto kilka zdjęć z zabaw fotograficznych w plenerze. 

 

I zdjęcia fotografujących dzieci z kolejnych zajęć i zabaw

 

 

Comments are closed.